Следете нè на:

Авто-мото

Ал-Атијах: Регулативите на Дакар 2020 не беа „фер“

  • 994 прегледи

Возачот на Тојота, Насер Ал Атијах смета дека сегашните регулативи на релито „Дакар“ не се „фер“ кон автомобилите со четири тркала и очекува балансот да се реши за 2021 година.

Ал-Атијах, кој го освои „Дакар“ во 2019 година со Хилукс, погон на четири тркала, заврши шест минути зад победничкиот возач на две тркала Икс-Реид Мини Баги од Карлос Саинз во изданието на настанот во 2020 година.

Додека последната маргина на победа беше мала, автомобилите со погон на четири тркала освоија само три од 12-те фази на Дакар 2020, со Ал-Атијах, колега Џиниел де Вилиерс и возачот на мини 4х4, Ваидотас Зала.

Во меѓувреме, мини-баги-те на Саинз и Питерхансел комбинирани за осум етапни победи, а преостанатата етапна победа му припадна на Матие Серадори во Центри СР6 Баги.

Додека на мини Баги им е дозволен воздушен ограничувач од 39мм, вообичаено аспириран погон на четири тркала Хилукс имаше дијаметар на воздушниот ограничувач намален од 38 мм на 37 мм пред Дакар со седиште во Перу во 2019 година – што Тојота сепак го освои.

На прашањето дали ужива да го преземе местото на Саинз и Питерхансел во маратонот во Саудиска Арабија во 2020 година, Ал Атијах рече: „Јас уживам повеќе кога ќе ги видам Карлос и Стефан возејќи 4х4, а не Баги.

“Хилукс е целосна еволуција. Но, ние отидовме 1мм надолу со ограничувачот , тоа е проблемот. Од почетокот [на маратонот], изгубивме еден час заради 1мм разлика во ограничувачот.

“Да бидам искрен – не сакам да кажам нешто лошо, но регулативата не е фер помеѓу Баги и 4х4. Како, на пример, последните три или четири години со пежото [Баги], кога доаѓа, доаѓа со добар автомобил.

„Следниот месец проверете ги сите податоци, затоа што ги имаме сите податоци од Мини и од Тојота, а ФИА ќе ги организира, затоа што ја имаме целата слика – Баги е побрз од 4х4“.

Зад Ал-Атијах, автомобилите со четири тркала зазедоа места од четврто до седмо место во пласманот на Дакар во 2020 година, но овие конкуренти го комплетираа маратонот помеѓу 40 и 80 минути побавно од Саинц.

„Ако го споредите минатиот ноември во [Рели] Мароко, овој пат сме целосно изненадени, затоа што откако во Мароко водиме, тоа е веќе друга приказна.

” Колку минути зад мене ќе го видите вториот автомобил со погон на четири тркала? Многу. Јас секогаш притискам, се борам, дури и на Мини. 4×4, тоа е премногу далеку, знаете? Не е лесно.”

Сепак, Ал-Атијах истакна дека уживал во преземањето на двата мини баги на блискиот исток и добил охрабрување од заокружување на последната фаза.

„Тоа беше одлична борба и добро направено за Карлос, добро направено за Стефан, добро направено за мене.

„Беше одличен Дакар и, исто така, ние сме многу среќни што сме тука во Саудиска, нова земја. Мислам дека сега повеќето од луѓето ќе се премислат за земјата.

„Последна фаза, кога ќе ја освоиме, значи дека доаѓаме следната година да го освоиме Дакар“.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Авто-мото