Следете нè на:

Авто-мото

Ф1 во чудо, најдобриот најави „пензија“?!

  • 509 прегледи

Британецот на чекор од израмнување на рекордот на Михаел Шумахер.

Имола во целост припадна на Мерцедес.

Хамилтон славеше нова победа, додека Валтери Ботас заврши на позиција два за големо слајве бидејќи нивниот тим веќе победи во натпреварување на конструкторите.

Наскоро својата титула може да прослави и Хамилтон, на само победа е од својата седма титула шампион на Формула 1. Триумфот во Инстанбул во наредната трка тоа ќе му го донесе, без оглед каков пласман ќе оствари Ботас кој моментално е второпласиран.

Пред трката во Емилио Ромањи доста се зборуваше за продолжување на соработката на Хамилтон и Мерцедес, на Луис истекува договорот на крајот на годината, Тото Вулф во шега изјави дека Мерцедес ќе мора да продаде и неколку фабрики доколку сака да продолжи да го плаќа договорот на шампионот која изнесува околу 40 милиони фунти по сезона.

И самиот Вулф најави промена на својата улога, кога Хамилтон е запрашан за коментар, добивме и неочекувано наговестување за пензија.

„Дури не знам дали ќе бидам тука во наредната година па така не се грижам за тоа моментално. Имаме доста длабоки разговори, Тото и јас, знам каде стои психички. Носиме доста тежини на нашите рамења заедно. Јас сум доста долго овде, можам да го разберам доколку сака да застане малку со цел да се посвети на својата фамилија. Што се однесува до мене би сакал да сум овде и наредната година, но нема гаранција за такво нешто. Постојат многу работи што ме возбудуваат во животот после Формула 1, времето ќе каже“, изјави Хамилтон после триумфот на Имола.

Ова го земаме за резерва, самиот Хамилтон пред неколку недели изјави дека сака и го помине рекордот на Шумахер кој изнесува седум шампионски титули. Луис својата седма веројатно ќе ја прослави во недела на 15 ноември во Истанбул – веројатно тогаш ќе добиете и повеќе информации за идните планови.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Авто-мото