Следете нè на:

Авто-мото

Фернандо Алонсо ја продолжува трката и после две целосни превртувања

  • 446 прегледи

Поранешниот возач на Ф1, Фернандо Алонсо, беше добро запознат со темната и крајно опасна историја на Дакар Рели пред да влезе во трката во 2020 година како прв учесник, но тоа не го спречи да го преземе она што го нарече најголемиот предизвик во неговата кариера. Во раните фази, првото рели на Алонсо започна прилично лошо кога прво погоди во дупка и го оштети тркалото со што сериозно ја оштети геометријата на суспензијата на неговиот камион. Иако тоа го чинеше значително време на закрепнување во трката, првиот судар не беше ништо во споредба со она што се случи во етапата 10. Заедно со поранешниот шампион на Дакар и совозач Марк Кома, Алонсо го преврти својот камион надолу по песочен рид по што продолжува со трката. Тој ја заврши трката и никој не беше сериозно повреден.

Релито „Дакар“ е едно од најлудите и најинтензивни натпревари во светот, а само најдобрите шофери и најдобрите машини се способни да стигнат до финишот. Релито се одржува во Саудиска Арабија и опфаќа околу 4660 милји низ постојано различен терен. Повеќе од 75 проценти од трката се одвива на песок, но одредени делови на релито се низ каменлив терен и големи ридови кои постојано додаваат тешкотии.

Алонсо на ова рели вози „Тојота Хилукс“ камион. Во видеото долу,објавено од официјалната страна на Дакар , „Хилукс“ се гледа како со голема брзина приближува прилично голема песочна дина . Камионот во скок се превртува и продолжува да се врти на неговата десна страна. После две целосни превртувања, Алонсо застана на четири тркала. После моментно двоумење, камионот се возвраќа нагоре и тој тргнува по својот пат.

И покрај тоа што досега не видовме детални слики од возилото по рушењето, се чини дека зафати прилично оштетување на каросеријата, само ништо не го спречи камионот да продолжи.

Алонсо продолжи да ја заврши трката и по завршувањето објави по социјалните мрежи за сите да знаат дека е подготвен да ја преземе етапата 11. Следејќи ја етапата 10, во која околу еден час време му требаше за да го средат возилото, Алонсо е на 14-то место во автомобилската класа.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Авто-мото