Следете нè на:

Авто-мото

Хејли Деган ќе вози Мустанг ГТ во чест на Лин Сент Џејмс

  • 677 прегледи

Деган (18) ќе се натпреварува во својата прва трка следната недела како возач на Форд, со Мустанг ГТ4, број 22, заедно со Чејс Бриско во Дејтона Интернешнл Спидвеј.

Боите на автомобилите на Деган и Бриско кои ќе возат во трката беа откриени во петокот, тоа се црвенобела и сина кои се почит на автомобилот Руш Рејсинг Мустанг ИМСА ГТО управуван од Лин Сент Џејмс во завршувањето на сезоната во 1985 година.

Таа година, Сент Цејмс освои три победи, вклучувајќи ја и првата победа на ИМСА ГТ управувано од жена во категоријата соло. За време на нејзината кариера, Сент Џејмс освои шест победи на ИМСА спортски автомобили со Форд, вклучувајќи и две Ролекс 24 победи во класата Дејтона.

Таа исто така се натпреваруваше во ИндиКар, вклучувајќи и седум стартови на Индијанаполис 500.

„Моето исчекување и возбудата беа веќе на високо ниво, правејќи го мојот исчекор во Форд во мојата прва трка во ИМСА, но сега ја додаваме оваа добра шема на враќање во чест на единствената жена што победи во големата трка соло ИМСА и токму тоа е подобро “, рече Деган.

„Имам тон на почит и восхит за она што го направи Лин Сент Џејмс за да го отвори патот за тркачи како мене. Ќе биде навистина интересно да се вози автомобил инспириран од нејзиниот Форд Мустанг ИМСА ГТО од 1985 година. “

Сент Џејмс, која работела како продавач во компанијата „Форд мотор“ од 1981-96 година, остана амбасадор за жени во спортот, особено во авто-трките.

„Задоволна сум што Форд ја прави оваа шема на враќање“, рече таа. „Цел на секој возач на трката е да освојува трки и во таа 1985 година бев на работ на победа и да ги добијам моите први три победи на ИМСА таа година навистина ми значеа многу затоа што велат ќе победиш еднаш, другите следат, и тоа беше точно за мене.

„Сигурна сум дека Хајли и Чеис се чувствуваа на ист начин откако ги освоија првите трки со немодифицирани автомобили. Само сакаш да освоиш повеќе. Спортските трки со автомобили може да бидат различни од она што тие обично го прават, но начинот на размислување е ист.

„Возбудена сум што ги видов како се натпреваруваат и дојдоа до кругот на победата“.

После трката Мишелин Пилот Чаланџ Рејс , Деган оваа сезона ќе се префрли на полно работно време , натпреварувајќи се на отворањето на сезоната на 8 Февруари, АРЦА Менардс, во Дејтона. Таа, исто така, планира да вози и НАСКАР подоцна во оваа сезона.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Авто-мото