Следете нè на:

Авто-мото

Хонда јуниор Тунода обезбедува завршница на Ф2 со Карлин

  • 124 прегледи

Тунода импресионираше на своите шефови и во Хонда и во Ред Бул за време на успешната кампања за дебитант во Формула 3, неговата прва година на трки со автомобили надвор од Јапонија.

Јапонскиот возач заврши на деветтото место во првенството со помалку фаворизираниот тим Јензер, постигнувајќи голема победа во Монца и два други подиуми во текот на сезоната.

Карлин, која минатата година имаше уште еден помлад носител на Хонда Нобухару Матсушита и Луис Делестраз, допрва треба да открие кој ќе биде партнер со Цунода во 2020 година.

Во меѓувреме, Хонда објави и дека Тепепи Натори, кој му се придружи во мрежата на Цунода во Ф3 минатата година, ќе се врати на домашната конкуренција во 2020 година.

Натори не беше во можност да се израмни со Цунода за време на својот заеднички настап во Ф3 и постигна еден поен во текот на целата година, но помина многу подобро во Европскат формула Опен, завршувајќи на шестото место во првенството со победа во Барселона.

Натори ќе вози за Тода Расинг во првенството Јапонија во Ф3, кој е ребрендиран како Супер Формула лајт во 2020 година.
2020 година Ф2 постава досега:

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Авто-мото