Следете нè на:

Авто-мото

Маркез тврди дека Хонда „го најде проблемот“ на последниот ден за тестирање

  • 637 прегледи

Шампионот на Мото ГП, Марк Маркез, вели дека Хонда го „нашла патот“ со својата проблематична 2020 РЦ213В, по фазата пред сезонско тестирање што го „загрижи“ повредениот Шпанец.

Предсезоната на Маркез беше спречена од постојаното закрепнување од операцијата на рамото во ноември, иако тој по тешкиот тест на Сепанг призна дека е повеќе загрижен за моторциклот отколку за неговата повреда. Тешките проблеми на Хонда – главно околу влегувањето во аголот и слабиот пресврт – продолжија во првите два дена во Катар, при што Кал Кручлоу од ЛЦР открива дека требаше да вози велосипед „прилично аматерски“ само за да остане на него.

Толку беше загрижен за Хонда што Маркез доби еден од моторциклите на ЛЦР Такааки Накагами за 2019 година да се обиде на последниот ден од тестот за Катар во понеделник. Откако испроба различни делови, Маркез верува дека Хонда го најде својот пат напред со својот моторцикл.

„Мислам дека на последниот ден направивме исто како во 2016 г. “, рече Маркез, кој беше седми по ред на листата во понеделникот. „Но, го најдовме патот. Веќе во Малезија се појавија некои проблеми што не ги разбирав, некои чудни паѓања во брзите агли, но многу се борев, а вчера, повторно, друга чудна несреќа.

„Размислувам секогаш за мојата физичка состојба, си велам [себеси]: Секогаш возам исто“, но тогаш видов дека сите возачи на [Хонда] се борат; не само мојот тимски колега, кој е дебитант, туку и Кал.

„Сакам да им се заблагодарам на целиот мој тим на Хонда, на сите мои механичари затоа што направија одлична работа, ги вложуваат сите напори и го наоѓаме патот. Тестираме некои делови во 2019 година за да се обидеме да разбереме каде беше проблемот, но по многу возење најдовме каде е проблемот и го решивме.

На прашањето дали Хонда напредувала нешто во свртувањето, тој рече: „Ни недостасува сетило на предната страна. Влегувањето во аголот не беше баш најдобро, и немавме брзина на вртење, тогаш се обидовме да го вратиме зафатот на брзината што ја губиме на влезот – и потоа ќе го изгубиме зафатот.

„Значи, влезот се подобри, средниот агол се подобри, па излезот беше побрз“.

Маркез во понеделникот го испроба стариот аеродинамичен ферман во Хонда на неговиот моторцикал „20“ и се врати во шасијата што претходно ја тестирал, но не најде од неа корист. Сега, кога Хонда најде правец да оди, тој признава дека ќе мора да проба многу нови работи за време на викендите што доаѓаат.

„Пробавме и различни шасии“, додаде тој. „Проблемот на целата работа е што во предсезона ја направивме оваа и секогаш не беше успешна…во еден момент започнуваме, пробуваме многу работи и завршуваме во истата почетна точка.

„Па сега, кога го најдовме проблемот, треба да ги преиспитаме сите работи“.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Авто-мото