Следете нè на:

Фудбал

10-те работи што треба да ги знаете за Кике Сетиен – новиот тренер на ФК Барселона

  • 1254 прегледи

Кике Сетиен ќе биде нов тренер на ФК Барселона. Тренерот на Кантабријан потпишува до 30 јуни 2022 година и, на тој начин, го презема местото на Ернесто Валверде. Наведени се 10 работи што треба да ги знаете за новиот тренер.

1) Фудбалските почетоци на Кике Сетин беа во фудбал на плажа, спорт во кој требаше да игра со репрезентацијата.

2) На Расинг Сантандер, тој е познат како „Ел Маестро“ и е еден од идолите на клубот заради своето време таму како играч. Тој играше 12 сезони таму во две фази, а исто така бил тренер на кантрабриската страна во сезоната 2001/02, постигнувајќи промоција во ЛаЛига.

3) Сетиен е трет кантрабриски тренер во историјата на Барса, по Енрике Оризаола (1961) и Лауреано Руиз (1976).

4) Сетиен се соочи со Барса 22 пати како играч, со рекорд од 5 победи, 5 реми и 12 порази и против Барса постигна два гола. Еднаш во мечот Барса против Логронес (2-1, 1990/91 лига сезона) и исто така во натпревар од Лигата на Расинг против Барса во 1994/95 година (5-0).

5) Како тренер, Сетиене играше против Барса седум пати, со рекорд од шест порази и една победа. Оваа победа беше на „Камп Ноу“, во лигата во текот на сезоната 2018/19.

6) Како тренер, тој управуваше со Расинг Сантандер, Поли Еџидо, Логронес, Луго, Лас Палмас и Бетис. Покрај тоа, тој служеше како тренер на Екваторска Гвинеја во текот на еден натпревар.

7) Во една од неговите посети на „Камп Ноу“, Серхио Бускетс му подари дрес на кој напиша: „За Кике со љубов и восхит за вашиот начин на гледање во фудбал. Сè најдобро“.

8) Сетиен ги тренираше поранешните фудбалери на Барса, Бартра, Каптум, Тело, Санабрија, Араујо, Халиловиќ и Кевин-Принс Боатенг, како и сегашниот играч на Барса, Јуниор Фирпо.

9) Новиот тренер на Барса отсекогаш им се восхитувал на Барса и Лео Меси, кои ги смета за „луксуз и најдобар играч во историјата“.

10) Една од страстите на Кике Сетиен е шахот. Тој играше против поранешните светски шампиони Анатоли Карпов и Гери Каспаров.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Фудбал