Следете нè на:

Фудбал

Халанд донесе одлука?

  • 80 прегледи

Дали може ова да гарантира?

Дали ситуацијата околу Халанд веќе е решена пред што летната трка почна.

Имено, во Борусиј Дортмунд, прво директорот Цорк, па тогаш и неговиот најблизок сонародник, исто така некогашен играч на Милионерите, Себастијан Кел потврди дека Норвежанецот се сложил.

Ќе остане уште една сезона, во наредната е клаузул од 75 милиони евра, а се смета дека Борусиј нема да изгуби баш многу пари, бидејќи не постои никој, освен најавите на Раиол дека некој ќе плти 150 милиони за Норвежанецот, плус провизиј за агентот, како и неговиот татко Алф.

Споменати се Реал, Барселона, Сити, Јунајтед, Челси, шпанските гиганти немаат пари, се чини декани Англичаните не се во ситуациј да трошат так големи пари на еден играч.

Се шпекулираше дека Дортмунд ќе мора да ја намали цената ако не влезе во Лига на шампионите, но тие сигурно нема да можат многу да ги намалат апетитите, бидејќи не им се исплатува да го продадат играч за сума кој не одговара на неговата реална вредност.

Ако го задржат уште година дена, цената нема да порасне бидејќи постои клаузула, но од другаѝ страна, без него натпреварувачките амбиции би биле помали, односно целите тешко достижни.

„Го гледам секој ден, тој ќе остане во Борусија“, оптимист е Кел.

Но, со Мино Раиол во близина, тоа сепак не е 100 % сигурно.

Халанд даде 37 голови во 38 мечеви и е водечки стрелец во Лига на шампионите со 10 голови.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Фудбал