Следете нè на:

Фудбал

Катар е на добар пат да го пречека светот со само 1.000 дена до крајот на Светскиот куп на ФИФА 2022 година

  • 617 прегледи

Два од осум стадиони се испорачани; уште три треба да бидат отворени оваа година.
Инфраструктурата што се развива, исто така, вклучува патишта, нови метро линии и проширување на аеродромите.
Светскиот куп на ФИФА Клуб 2019 и 2020 година како клучни оперативни тестови.

За точно 1.000 дена, светот повторно ќе се собере за најголемото фудбалско шоу на Земјата – во најуникатниот амбиент досега. Компактната природа на првиот Светски куп на ФИФА ™ на Блискиот исток и арапскиот свет ќе обезбеди фановите на сите 32 екипи да бидат секогаш на дофат на осумте зачудувачки стадиони, ФИФА Фан Фест ™, некои музеи од светска класа и пустински дини на Катар.

Исто така, испорачани се и нови линиски метро линии и успешно транспортирани над 50.000 навивачи во текот на три натпревари за време на Светскиот куп на ФИФА клубот. Новите патишта и местата за обука се завршени, проширен е аеродромот, а постојаното и привремено сместување ќе биде испорачано со цел да се справи со побарувачката, а истовремено се размислува и за употреба за пост-настани.

„Со уште 1.000 дена поминати, Катар стои таму каде што претходно немаше друг домаќин. Катар сака да го воодушеви светот и е на добар пат да го постигне тоа “, рече претседателот на ФИФА, Иани Инфантино. „Светскиот куп на ФИФА 2022 година ќе биде напредок од социјална и културна перспектива. Јас ќе ги отворам вратите на овој фудбалски луд регион, нудејќи нова перспектива на локалното население и странците, приближување на луѓето и служење како алатка за заедничко разбирање “.

Х.Е. Хасан Ал Тавади, генерален секретар на Катарскиот Врховен комитет за испорака и наследство, додаде:

„Десет години од нашите животи, ден за ден, сме посветени на овој турнир. Лично, можам да очекувам само возбуда, но уште поважно е верувањето дека ова ќе биде – без сомнение – најдобриот турнир. Решени сме да обезбедиме првото Светско првенство во Блискиот исток и арапскиот свет дека ќе постави репер во историјата на домаќини на големи спортски настани “.

Кога станува збор за подготовките на турнирот, Катар и ФИФА ги прегледуваат научените лекции од Светскиот куп на клубот ФИФА, што се одржа во декември минатата година, кој ќе се врати во земјата подоцна во 2020 година. Според локалните власти, турнирот ги донесе 50,000 меѓународни обожаватели во земјата. Официјалната навивачка зона на настанот поздрави 43,000 посетители во текот на турнирот.

„Настаните за тестирање ни даваат одлична можност да процениме нови стадиони, да работиме со власта, да ги интегрираме и обучуваме екипите. Сето тоа ни обезбедува важен увид во планирањето за Светскиот куп. И додека се приближуваме, планирањето станува пофункционално. Заедничкиот тим на вложување што го имаме во Катар се зголемува, неколку екипи веќе го посетија Катар за да извршат увид во објектите за обука и ги приближуваме засегнатите страни – нашите комерцијални филијали беа во Доха минатата година, а главните радиодифузери претходно оваа година “, рече Главниот директор на турнири и настани на ФИФА и Светски куп на ФИФА Катар 2022 ДОО (Q22) Управен директор, Колин Смит.

„Со сите наши инфраструктурни проекти, еден од нашите клучни приоритети сега е да го обликуваме искуството на навивачите во 2022 година. Решени сме да бидеме домаќин на турнир кој е добредојден за сите, и оној што ја покажува нашата земја и регионот во најпозитивно светло. Научивме многу од Светскиот куп на Клубот во секоја функционална област и ќе ги примениме научените лекции во изданието 2020 и во нашето планирање за 2022 година “, увери главниот извршен директор на Q22, Насер Ал Катер.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Фудбал