Следете нè на:

Фудбал

Залудно истрагата на ФА, навивачите на Јунајтед најавија нови протести!

  • 29 прегледи

Дали ќе успеат во намерата?

Еден од лидерите на навивачите на Манчестер Јунајтед најави нови протести против сопствениците на клубот фамилијата Глејзер за 15 или 16 мај.

Навивачите на Манчестер Јунајтед се лути поради улогата на клубот во основање на европска Суперлига и на начинот на водење на клубот и бараат фамилијата Глејзер да го продаде клубот.

Инцидентите се случија во недела попладне во текот на протестите на навивачите на Јунајтед пред стадионот.

Навивачи, неколку стотици од нив, ја пробија оградата и упаднаа на теренот, каде извикуваа пораки против сопствениците на клубот, а некои дури и запалија факели на теренот.

Натпреварот требаше да почне во 17 и 30 часот, но е одложен од безбедности причини.

ФА наведе дека ги истражува случувањата од Олд Трафорд, но очигледно нема да ги спречи навивачите на Манчестер Јунајтед да продолжат со протестите.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Фудбал