Следете нè на:

Кошарка

Сопруг на жена која загина во несреќата (во која загина и Коби Брајант) зборува за трагедијата

  • 1005 прегледи

„Имам три мали деца и се обидувам да сфатам како да се движам во животот со три деца и без мама“, рече Мет Маузер за смртта на неговата сопруга Кристина.

Сопругот на една жена која почина во неделата заедно со Коби Брајант и неговата ќерка Џана во хеликоптерската несреќа изјави дека “нема зборови“ за да се опише трагедијата.

„Ужасно е“, рече Мет Маузер, држејќи ги солзите додека зборуваше за смртта на неговата сопруга Кристина Маузер.

„Имам три мали деца и се обидувам да сфатам како да се движам во животот со три деца и без мама“, рече тој за време на интервјуто во понеделникот во емисијата „ДЕНЕС“.

Кристина Маусер (38) беше една од седумте лица, покрај Брајант (41) и неговата ќерка (13), која загина во неделата наутро во несреќата во Калабаса. Таа беше помошник тренер за кошаркарскиот тим на Мамба Академија на Џана Брајант, работа за која Моусер рече дека Брајант лично ја избрал.

Мет и Кристина Маузер, чии три деца се на возраст од 11, 9 и 3 години, двајцата учители работеле во мало приватно училиште на кое присуствувале ќерките на Брајант. Моусер рече дека тој бил тренер на кошарката, а неговата сопруга е помошник тренер кога Брајант забележал „каков неверојатен ум“ Кристина Маузер за играта и ја донесе на својот тренерски тим.

„Тој ја замоли да ги научи децата одбрана“, рече Маузер за неговата сопруга, додавајќи дека Брајант рече дека тоа не му е специјалност. „Ја нарекоа мајка на одбраната“.

„Таа беше убава, паметна, смешна“, рече тој за Кристина Маузер. „Таа беше неверојатно длабоко … само неверојатна личност“.

Другите жртви: Џон Алтаболи, главен тренер за бејзбол на колеџ „Оринџ Коуст“ во Коста Меса, Калифорнија; неговата сопруга Кери; и нивната ќерка Алиса. Колеџот, во потврдувањето на смртните случаи, во изјавата рече дека Алтобели таму бил тренер 27 години.

„Џон толку многу значеше, не само на колеџот Оринџ Коуст, туку и на безболот“, рече директорот на училиштето за атлетика Џејсон Келер во изјавата. „Тој навистина се персонализираше што значи да се биде тренер за безбол“.

Алтобели го водеше својот тим до четири државни првенства во текот на неговата кариера, а беше прогласен за Национален тренер на годината од страна на Американското здружение на тренери во безбол во 2019 година.

Келер рече дека Алтобели, кој луѓето го нарекувале „Тренер Алто“, ги третирал неговите играчи како семејство и му изразил најдлабоко сочувство на целото семејство од училиштето.

Пејтон Честер, 13-годишна кошаркарка и нејзината мајка Сара, исто така, беа патници на хеликоптерот. Нарекувајќи ја несреќата „несреќна несреќа“, бабата на Пејтон, Кетрин Џорџ изјави за НБС Нјус дека „денес требаше да се качат на хеликоптерот како погодност, обично возеа со автомобил“.

Моусер рече дека тој и неговото семејство се обидувале да избегнат да ги гледаат вестите, но кога тој кратко време го вклучил СпортсЦентер минатата ноќ, една од неговите ќерки се сврте кон него и рече дека е „убаво да се знае дека сите тагуваат заедно со нас“.

„Јас сум исплашен, повеќе од сè, исплашен сум од иднината“, рече Моусер за неговиот живот без сопругата.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Кошарка