Следете нè на:

EURO 2020

Светскиот првак си оди дома, Унгарците одат во следната фаза

  • 607 прегледи

Светскиот и олимписки првак Данска ги загуби и теоретските шанси за пласман во втората рунда откако тоа не им го дозволи Унгарија со триумфот над Исланд вечерва. Унгарците го победија Исланд со 24:18 и го освоија првото место во групата, додека Исланѓаните се втори, па вечерашниот дуел меѓу Русија и Данска ќе биде само борба да се избегне „фенерот“.

Унгарците влегоа со многу проблеми на полувреме губеа со 12:9 меѓутоа во вториот дел ја стегнаа одбраната но и го засилија нападот па го добија вториот дел со 15:6, а со тоа и мечот. Унгарците ја завршија групата со пет бодови, Исланд со четири, Данска има еден, а Русија е без бодови.

Со тоа е комплетирана и групата 2 од главната рунда која ќе се игра во Малме, а ќе ја сочинуваат Исланд, Унгарија, Норвешка, Словенија, Шведска и Португалија. Унгарците, заедно со Норвешка и Словенија пренесоа два бода.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од EURO 2020