Следете нè на:

Ракомет

ОФИЦИЈАЛНО: Чешка се откажа, Македонија патува на СП!

  • 528 прегледи

Ракометната репрезентација на Македонија ќе игра на Светското првенство (СП) кое ќе се игра во Египет, откако селекцијата на Чешка се откажа од светскиот ракометен собир, поради здравствени проблеми.

Голем број на чешки ракометари беа заразени со КОВИД-19, па националниот тим реши да не патува во изменет состав за Египет. Така, Македонија како прва „резерва“ го доби местото на Чешка!

Македонија не доби шанса да игра бараж во јуни со Франција, па го имаше статусот на прва резерва. Сепак, една од четирите репрезентации која имаше големи проблеми со ковид-19 во своите редови, се откажа, па беше активиран статусот на прва резерва. 

Најдобриот резултат на Македонија на еден Мундијал е деветтото место во 2015 година. За оваа генерација, СП 2021 во Египет ќе биде седми голем светски настан во низа.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Ракомет