Следете нè на:

Тенис

Надал, Ѓоковиќ, Федерер на врвот по осми пат на Австралија Опен

 • 1144 прегледи

По осми пат во 13 директно издание, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер ќе бидат првите три носители на Австралија Опен. Во секоја од тие години, секој еден од „големата 3-ка“ ја освои титулата на првото место на сезоната:

Од 2004 година, кога Роџер Федерер ја освои првата од своите шест титули на Австралија Oпен, само двајца други играчи беа последните што застанаа на неговиот пат во Мелбурн: Марат Сафин во 2005 година и Стен Вавринка во 2014 година.

Извлекувањето на Австралија Опен ќе биде спороведено во четврток во 18 часот на АИДТ во Мелбурн.

Носителите на Австралија Опен се:

 1. Рафаел Надал, Шпанија
 2. Новак Ѓоковиќ, Србија
 3. Роџер Федерер, Швајцарија
 4. Данил Медведев, Русија
 5. Доминик Тејм, Австрија
 6. Стефанос Циципас, Грција
 7. Александар Зверев, Германија
 8. Матео Беретини, Италија
 9. Роберто Баутиста Агут, Шпанија
 10. Гаел Монфис, Франција
 11. Дејвид Гофин, Белгија
 12. Фабио Фоњини, Италија
 13. Денис Шаповалов, Канада
 14. Диего Шварцман, Аргентина
 15. Стен Вавринка, Швајцарија
 16. Карен Хачанов, Русија
 17. Андреј Рублев, Русија
 18. Григор Димитров, Бугарија
 19. Џон Иснер, САД
 20. Феликс Огер-Алиасиме, Канада
 21. Беноит Паир, Франција
 22. Гидо Пела, Аргентина
 23. Ник Киргиос, Австралија
 24. Душан Лајовиќ, Србија
 25. Борна Чориќ, Хрватска
 26. Николоз Басилашвили, Џорџија
 27. Пабло Карено Буста, Шпанија
 28. Џо-Вилфред Цонга, Франција
 29. Тејлор Фриц, САД
 30. Даниел Еванс, Велика Британија
 31. Хуберт Хуркац, Полска
 32. Милош Раониќ, Канада

Забелешка на уредникот: Листата на носителите се ажурираше по повлекувањето на Алекс де Минаур поради повреда. Де Минаур, највисокиот австралиец, беше носител на број 20.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Тенис