Следете нè на:

Тенис

Новак Ѓоковиќ ги споделува подготовките за сезоната на АТП турнејата

  • 1268 прегледи
Ѓоковиќ

Пред Новак Ѓоковиќ да ја доведе екипата на Србија до АТП Куп титула , АТП турнејата се придружи на светскиот тенисер број 2 за почетокот на неговиот вонсезонски тренинг во Декември во Монте-Карло.

„АТП-купот е веќе зад аголот, но сепак имаме три и пол недели за навистина да работиме на нешто што се надевам дека ќе послужи како добра основа за целата сезона“, рече тој.

„Само возбудени што се вративме на теренот за вежбање и во салата, работиме на одредени работи на кои обично немаме време да работиме можеби во текот на целата сезона. Откако сте во режим на турнир и се натпреварувате, тешко е навистина да го изградите вашето тело и да ја градите играта од нула “.

Ѓоковиќ го користеше Монте-Карло како негова основа за тренинг во изминатата деценија – „времето во Европа во овој период од годината не се одвива многу подобро од ова“
„Мора да седите со тимот и навистина да подготвите добра програма, добар план, што добро ќе ја извршите секоја недела“, рече тој. „Ова е она што го сторивме и тоа е она што го правиме многу, многу години. Искуството помага.

„Ако уживате во процесот, обидувајќи се да ја прифатите болката, претпоставувам дека боли помалку. Но, тоа дефинитивно боли. Велат, нема болка, нема корист и навистина функционира на тој начин. Треба само да вложите време и труд. Обидете се да работите на теренот стратешки и комбинирајте го со фитнес – издржливост, сила.”

Напорната работа што ја донесе Ѓоковиќ во Декември се исплатеше во сезоната отворање на АТП Купот. 32-годишниот репрезентативец заврши перфектен 6-0 во синглови, потенциран со 6-2, 7-6 (4) победа над Светскиот тенисер број 1 Рафаел Надал во финалето и 2-0 во двојки. „Јас сум лично над облаците со моите емоции и се надевам дека можам да ја искористам позитивната енергија за Австралија Опен“, рече тој, откако се здружи со Виктор Троицки за да ја оствари победата за Тим Србија.

Ѓоковиќ следната недела ќе замине за рекордно продолжение на осмата титула Австралија Опен, во Мелбурн, каде што е и бранител на титулата.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Тенис