Следете нè на:

Тенис

Роџер Федерер се враќа во Дубаи, барајќи ја деветтата титула во пустината

  • 349 прегледи

Светскиот тенисер 3 Роџер Федерер ќе ја започне сезоната на Австралискиот Опен од 20 јануари, на својата втора пауза во календарот што доаѓа помеѓу 24 и 29 февруари во Дубаи. Осумкратниот освојувач на тениските слободни првенства во Дубаи ќе се натпреварува на еден од неговите омилени настани по 15-ти пат, барајќи одбрана на титулата, откако го крена трофејот пред една година што го направи втор играч во Опен ерата со 100 титули на АТП.

Федерер е голем среќник бидејќи тој продолжи да освојува уште три титули во 2019 година, продолжувајќи го својот рејтинг на 103, со само шест оддалеченост од Џими Конорс кој е носител на рекорд со 109. Дубаи е едно од уникатните места за Роџер Федерер, остварувајќи деби таму во 2002 година и ја крена првата титула веќе во 2003 година, движејќи така без да изгуби сет.

Федерер беше последниот “преживеан” човек во Дубаи и во следните две години, се повеќе и повеќе уживаше во градот и купува куќа каде почна да ги поминува слободните сезони. Во 2006 година, Рафаел Надал стави крај на таа низа на Роџер во Дубаи пред Швајцарецот да ја освои четвртата титула во последните пет години во 2007 година, прескокнувајќи неколку изданија по раната загуба на Енди Мареј во 2008 година.

Враќајќи се во 2011 година, натпреварувајќи се со Новак Ѓоковиќ, Роџер го заврши второто место и една година подоцна, кога го победи Енди Мареј во мечот за титули. Федерер беше играчот кој требаше да победи во Дубаи и во 2014 и 2015 година, мораше да почека до 2019 година за да ја достави таа осма титула по триумфот од 6-4, 6-4 над Стефанос Циципас.

Младиот Грк ќе се обиде да ја одмазди таа загуба следниот Февруари, потпишувајќи се да игра Дубаи заедно со Роберто Баутиста Агут, Денис Шаповалов, Марин Чилиќ, Хуберт Хуркац, Гаел Монфис, Фабио Фоњини, Карен Хачанов и Андреј Рублев!

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од Тенис