Следете нè на:

EURO 2020

Ненад Перуничиќ си поднесе одставка како тренер на Српската Репрезентација

  • 665 прегледи

Селекторот на Србија, Ненад Перуничиќ, ја објави својата оставка, наведувајќи недостигот на поддршка од земјата како една од неговите причини.

Перуничиќ е најновиот во низата тренери да се повлечат или да ги загубат своите работни места во пресрет на машката ЕХФ ЕУРО 2020. Украина е Сергиј Бебешко, Русинот Едуард Кокшаров, францускиот Дидер Динарт и германскиот Кристијан Прокоп сите заминаа од натпреварувањето.

Перуничиќ ја објави својата оставка во вторникот на прес-конференција заедно со претседател на српската ракометна федерација Божидар Ѓурковиќ.

„Тешко беше да се донесе оваа одлука, но јас имам одговорност.Го водев овој тим со гордост и чест. Јас би сторил сè одново “, рече Перуничиќ во соопштението за печатот објавено на веб-страницата на федерацијата.

„Кога го презедов тимот, немавме многу играчи на највисоко ниво. Нашата идеја беше да го подмладиме тимот, но фокусот беше ставен само на резултатот, додека требаше да биде на времето што е потребно за оваа генерација да може да се справи со притисокот. Стојам покрај моите играчи. Сакавме повеќе и требаше да сториме повеќе “, додаде Перуничиќ.

Перуничиќ стана главниот селектор на Србија во 2018 година и го предводеше тимот до Светското првенство во машка ИХФ 2019 година, како и на квалификациите за ЕХФ ЕУРО 2020 и на завршниот турнир.

„Имаше проблеми со отсуството на одредени играчи, околу мојата улога во тимот, од каде потекнуваат и многу други работи. Ја донесов оваа одлука за време на првенството и ништо не може да ме натера да се предомислам “, заврши Перуничиќ.

Тој рече дека имал добри односи со претседателот на федерацијата и сите вклучени во тимот, вклучуваќи го и персоналот за поддршка.

Ѓурковиќ рече дека оставката на Перуничиќ ќе биде разгледана на следниот состанок на одборот на директори. „Перуничиќ даде се од себе за да постигне добар резултат. Тој секогаш ќе го има своето место во федерацијата.Ние ќе донесеме одлука на следниот состанок на одборот. Наша работа е да најдеме трајно решение пред следните натпревари во јуни, имаме доволно време за тоа “, рече тој.

Платени реклами

Не пропуштајте!

Платени реклами

СЛЕДЕТЕ НÈ НА Facebook

Повеќе од EURO 2020